***
„Ebben a dologban nem osztottak lapot az Európai Parlamentnek” – kezdte a beszélgetést a Mandiner Reakció legutóbbi adásában Kovács Zoltán, reflektálva arra, hogy az EP aggályosnak tartja Magyarország soros elnöki tisztét, erről a héten szavaztak is, kimondva: hazánkat alkalmatlannak tartják a poszt betöltésére. Az államtitkár szerint ez jelzés a hazai baloldalnak is, miközben gőzerővel dolgoznak az állásfoglalások előkészítésén és reklámozásán, azzal olyan helyre teszik Magyarországot, amelyből nem lehet jól kijönni. Még akkor sem, ha ők lennének kormányon. Elmondta, az Európai Unió Tanácsának a soros elnöksége valójában nem egy jog, ami elvehető, hanem kötelesség, a Lisszaboni Szerződésben rögzített, intézményileg kialakult rendje van.
Az Európai Parlament az elmúlt évtizedben egyre markánsabban próbál behatolni olyan területekre, amelyekre az uniós szerződésben foglaltak nem adnak lehetőséget”
– értékelt a nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár, problémának látja, hogy politikai a véleményeket tényként akarják bemutatni, amelyeket jogszabályok irányába is elmozdítanának. A mainstrem média és az európai uniós intézmények csapdába estek, már nem tudnak, nem lehetnek megengedők Magyarországgal szemben, örökös narratívájuk szerint mi vagyunk az EU fekete bárányai. Ez tizenhárom éve tartó „szappanopera”, miközben a kormány mögött a választók kétharmados többségének akarata áll.
Kovács Zoltán: Intézményesült a magyarellenesség
„Ez egy politikai játszma, amelyben ezeknek a kis pálcikáknak vagy karóknak a leverése, ami például egy európai parlamenti állásfoglalás is, azért fontos, mert vissza lehet rá utalni, és kvázi jogot vagy jogszabályt keletkeztető hatása is tud lenni adott esetben. Mindig van valamilyen olyan aktuális téma, amely miatt zajlik a nyomásgyakorlás, az elmúlt tizenhárom évben intézményesült egy magyarellenesség az EP baloldalában, ez teljesen nyilvánvaló” – hangoztatta az államtitkár.
Tipikus példa minderre a magyar kormány orosz-ukrán háborúval kapcsolatos békepárti álláspontja, illetve annak folyamatos kritizálása. Legutóbb Orbán Viktor Bloombergnek adott interjúja után izzott fel a médiahisztéria a magyar miniszterelnök kijelentése kapcsán: az ukránok nem nyerhetnek ebben a háborúban. Kovács Zoltán ezt úgy kommentálta: „Teljesen nyilvánvaló, hogy jelen állás szerint
minimális az esélye annak, hogy az ukránok a harcmezőn az elszenvedett iszonyatos veszteségek után olyan győzelmet tudnának aratni, ami a nyugat-európaiak fejében van.”
„Most már ez van, mi vagyunk a feketelábúak – fogalmazott Kovács Zoltán –, ebben a közegben vétek lenne változtatni azon a magatartáson, amit eddig is tanúsítottunk, azaz hogy ha magyar érdekről van szó, akkor kimondjuk, hogy mi a magyar érdek, ha tetszik, ha nem.” Megjegyezte, az orosz–ukrán háború kapcsán is el kell mondani, Közép-Európának nem érdeke az, hogy ilyen szankciók legyenek, „miközben hazavágja a GDP-t, és az elhibázott szankciók miatt az egeket ostromolja az infláció”.